28. 10. 2017
Razvoj Končareve tiristorske lokomotive – kroz karikature Borisa Meška
Razvoj tiristorske lokomotive je najveći projekt u Končarevoj povijesti. Nove generacije končarevaca o tome ne znaju ništa. Zato smo odlučili napisati tekst o tom projektu. Dok tekst ne bude gotov pogledajte taj razvoj kroz duhovite karikature inženjera Borisa Meška.
Boris Meško snimljen u VESKI-u, 30. listopada 2017. godine
(Izvor slike: arhiva autora)
U Končaru, dominantno proizvodnoj i tehničarskoj sredini uvijek je bilo odličnih karikaturista. Svi stari končarevci sjećaju se legendarnog Jarca, inženjera Vladimira Jarića, nažalost pokojnog koji je bio vrhunski stručnjak za mehaničke proračune generatora, a istovremeno je svakodnevno duhovitim karikaturama bilježio i komentirao mnogobrojne događaje u Končaru. Svoje crteže je nesebično dijelio svima, većina se zagubila i kada smo htjeli napraviti izložbu nismo ih mogli više naći. Milan Lekić, radio je u Tvornici srednjih električnih strojeva. Vodio je odjel za preradu lima, a jedan je od vodećih hrvatskih karikaturista, bio je 2005. i potpredsjednik Hrvatskog društva karikaturista. Poslije velikog Otta Reisengera vjerojatno je naš najbolji crtač brzih, „trominutnih“ portretnih karikatura. Damir Neral već desetljećima u svakom broju tvorničkog lista Končarevac crta karikaturu s Matekom.
A Borisa Meška, kao karikaturista „otkrili“ smo sada, nakon gotovo 40 godina.
Boris Meško, dipl.inž, došao je u KONČAR, u Elektrotehnički institut 1.10.1977. godine, nakon diplomiranja na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Odmah je upao u projektni tim koji se u Institutu bavio razvojem nove tiristorske lokomotive, na području mehanike. Već kao pripravnik, prvi u KONČAR-u, počeo je raditi mehaničke proračune metodom konačnih elemenata. U uzbudljivom projektu razvoja tiristorske sudjelovao je od samog početka.
Tijekom studija Boris se počeo baviti crtanjem karikatura i taj svoj kreativni hobi je iskoristio da na simpatičan i duhovit način opiše kako se odvijao cijeli razvojni projekt, tijekom 7 godina.
Te karikature su stajale u ladici punih 37 godina i drago mi je da ih sada možemo dovesti na svijetlo dana da ih svi mogu vidjeti. Ove karikature pokazuju da vrhunski stručnjaci koji su radili na razvoju lokomotive nisu bili neki dosadni, suhoparni inženjeri, koji su se samo bavili jednim ozbiljnim i napornim poslom, već i mladi ljudi, puni duha, skloni šali i veselom druženju.
Karikature odražavaju duh koji je vladao u projektu.
Jedan dio tima koji je radio na razvoju tiristorske lokomotive, 1983. god.
Stjepan Šantak, Goran Orešković, Boris Meško, Gordan Kurelac, Damir Klikić, Goran Pavić
(Izvor slike: arhiva Gordana Kurelca)
Željko Arbanas, Goran Kurelac, Damir Klikić, Nedeljko Perić (1980. god.)
(Izvor slike: arhiva Gordana Kurelca)
Končareva tiristorska lokomotiva
Razvoj Končareve tiristorske lokomotive trajao je od 1977. do 1984. godine. Kada je lokomotiva završena i ispitan prototip, po svojim je karakteristikama bila jedna od najboljih i najmodernijih lokomotiva u svijetu. Bila je teška 82 tone i vozila 160 km/sat.
Tiristorska lokomotiva, HŽ serija 1142
(Izvor slike: https://www.vlakovi.hr/...)
Lokomotiva je u vožnji djelovala impresivno, a u Borisovim crtežima izgleda i simpatično.
Karikature koje prate razvoj tiristorske lokomotive grupirane su u 3 skupine:
- Kako napraviti lokomotivu (1980. godina)
- Kako je stvorena lokomotiva (1982. godina)
- Kako je tipski i istraživački ispitivana lokomotiva (1985. godina)
Kako napraviti lokomotivu
Pripreme
Početak rada na projektu
Kako računati i mjeriti
Zadnja uputa
Kako je stvorena lokomotiva
Početak projekta
Suradnja s kupcima i tvornicom
Prvi rezultati
Lokomotiva je konačno napravljena
Gotova je !!!!!!
Izvještaj o tipskom ispitivanju tiristorske lokomotive JŽ 442
Lokomotiva je (konačno) završena, izvagana i poslana na ispitivanje
Nabavljanje instrumenata
Ispitivanje na pruzi
Tragovi na pruzi
Ispitivanje adhezije (proklizavanja) kotača
Ispitivanje u Arsenalu u Beču
Nakon tipskih ispitivanja u Končaru, u 12. mjesecu 1983. godine provodila su se klimatska ispitivanja u Arsenalu, u Beču na temperaturama od -45 stupnjeva C do + 50 stupnjeva C. Tijekom ispitivanja utvrđeno je da klima uređaj u kabini lokomotive nije radio kako treba, jer su lopatice ventilatora montirane s krivim smjerom nagiba.
Ispitivanja na poligonu u ČSSR-u, u Kolinu kraj Praga
Nakon klimatskih ispitivanja u Arsenalu lokomotiva je sa cijelom Končarevom ekipom otišla, u prosincu 1984. godine na ispitivanje u Češku, u Kolin, 60 km od Praga. Tipska ispitivanja na ispitnom poligonu u Kolinu trajala su oko 2 tjedna. Na elipsoidnoj stazi, dužine oko 16 km provodila su se ispitivanja za razne režime rada
Ispitivanje je uspješno završeno
Nuđenje lokomotive na tržištu
Nova lokomotiva je lansirana na tržište
Kraj
Boris Meško snimljen u VESKI-u, 30. listopada 2017. godine
(Izvor slike: arhiva autora)