
Marijan Ožanić
Tehnološki park Zagreb -10 godina razvoja
Tehnološki park Zagreb, Zagreb, 2004.
Ova knjiga, objavljena 2004. godine posvećena je 10. godišnjici Tehnološkog parka Zagreb koji je osnivan 1994. godine. Najprije se zvao KONČAR-Tehnološki park d.o.o., a nakon 4 godina rada došao je u vlasništvo Grada Zagreba i promijenio naziv u Tehnološki park Zagreb d.o.o. Razvijao se u krajnje teškim i turbulentnim uvjetima u kojima se stvaralo novo gospodarstvo i novo poduzetništvo. Vjerujem da mi, sudionici toga vremena i tih zbivanja, imamo dužnost da tu povijest zabilježimo. Ne samo kroz suhoparne činjenice, kakve će skupljati znanstvenici za kojih desetak godina, već i kroz priču kako smo to radili i kako smo to proživjeli.
Zato ova knjiga o 10-godišnjici Tehnološkog parka Zagreb nije uobičajena monografija kakva se piše kod raznih godišnjica. Ne bih ni znao napisati klasičnu, uobičajenu monografiju. Takve pišu gledatelji koji gledaju sa strane ili oni koji pišu po narudžbi. Ja pišem priče u kojima bih htio da ima i malo srca, duše i atmosfere vremena koje je «prohujalo s vihorom». Pored faktografskih činjenica želim dati kratku, sažetu sliku vremena u kojem smo djelovali. Sliku kakvu mogu napisati samo sudionici. Treba zabilježiti povijest - ne samo ono što se dogodilo, već i kako se dogodilo, zašto se dogodilo, kako smo to proživljavali, zašto smo nešto radili. Kako smo nešto stvarali, kako se gradilo poduzetništvo u ovim tranzicijskim vremenima. Možda neke interpretacije nisu najpreciznije, a negdje možda nisu i najtočnije, ali treba uzeti u obzir da je prošlo 10 godina.
Naravno, još nije vrijeme, preblizu je, da idemo još dublje u analizu i detaljniji prikaz vremena i svih sudionika, i pozitivnih i negativnih.
Ova knjiga je priča o deset godina Tehnološkog parka Zagreb. Deset godina koje su bile nabijene događajima; kako u društvu, tako i u samom Parku; događajima u kojima su se stvarale nove društvene relacije, novo gospodarstvo, novi odnosi, u kojima je nastajalo poduzetništvo, u kojima se razvijao Tehnološki park. Zato su te godine prošle kao tren!
Tehnološki park je mogao ostvarivati vrijedne rezultate zbog toga što sam bio okružen ljudima koje sam cijenio, poštovao i volio. Cijenio kao izvanredne stručnjake, poštovao kao vrijedne poslovne ljude i volio kao prijatelje. Imao sam sreću da sam surađivao i s ljudima koji su imali razumijevanja za naš rad i s kojima mi je suradnja predstavljala pravo zadovoljstvo. Svi zajedno smo iz te «barake na Drvinju», krećući ni od čega, stvorili instituciju koja ostvaruje rezultate vrijedne i u međunarodnim razmjerima. Na to možemo biti jako ponosni.
Kroz to vrijeme veselili smo se rezultatima koje su ostvarivali naši poduzetnici, svim priznanjima, nagradama i diplomama, njihovom rastu i razvoju. Posebno se sjećamo ugodnih prijateljskih druženja pod «orehom u vrtu», u kojima su se izmjenjivala iskustva i u pravim stručnim, inženjerskim diskusijama kreirali se zajednički projekti i novi proizvodi. To nećemo nikada zaboraviti.
Pokušat ću zaboraviti mnoge neugodnosti koje sam proživio, mnogo nerazumijevanja i podcjenjivanja. Još i sada mogu čuti: «Pa čime se vi stvarno bavite? Zašto je Grad Zagreb kupio Tehnološki park, što mu to treba?» Najčešće odgovaram šalom, ali moram priznati da već postajem umoran od takvih pitanja i takvih ljudi. I nisam imun na takva pitanja. No, u ovim svečarskim trenucima nećemo o tome.
Razvoj Tehnološkog parka cijelo je vrijeme polazio od uvjerenja da je poduzetništvo izvanredno značajno za hrvatsko gospodarstvo, da je temelj novog gospodarstva, novih vrijednosti i novih odnosa. Posebno je u svemu tome bilo izraženo uvjerenje o posebnoj vrijednosti poduzeća koja djeluju na high-tech području, oslanjaju se na znanje i inovativne proizvode konkurentne na globalnom tržištu. Proizvode koji su rezultat vlastitog razvoja. Naše je uvjerenje da su takva proizvodna poduzeća neophodna za naše gospodarstvo jer ćemo bez njih biti kolonija u globalnom svijetu.
Netko će reći: «Što zapravo znači taj mali tehnološki park i tih manje od 40 malih poduzeća među više od 100.000 poduzeća u našem gospodarstvu?» Po broju to možda ne znači mnogo, možda ništa. To je prava mrvica u ukupnom broju. Ali veća vrijednost je u našoj misiji, našoj poruci koju širimo dalje. Mi smo prototip za širu akciju. Hrvatska treba mnogo takvih institucija, treba mnogo takvih malih, razvojno orijentiranih poduzeća, konkurentnih na globalnom tržištu. Tada ćemo predstavljati snagu. Zato takvim poduzećima treba pomagati u njihovom rastu i razvoju.
Nakon prvih deset godina, koje su predstavljale «romantičnu, pionirsku fazu», u 2005. krećemo u novu razvojnu fazu. To će biti početak novog, većeg Tehnološkog parka.
Tom novom Tehnološkom parku, novim ljudima, generacijama koje će doći poslije nas, voditi ga u sljedećih deset godina i graditi u novoj fazi razvoja, poručujem:
«Ne budite činovnici, budite prijatelji poduzetnicima. Činovnici daju samo informacije, prijatelji pružaju pomoć. I neka vrata Tehnološkog parka budu uvijek otvorena.»
Za par godina, nadam se, Hrvatska će biti normalna, vjerojatno pomalo dosadna europska zemlja, kao što su Austrija, Belgija, Irska i ostale, a takvi će biti i tehnološki parkovi, poduzetnički inkubatori. Kada se bude slavila 20. godišnjica, vjerojatno će se napraviti blistava, klasična, objektivna, kolorirana monografija s mnogo podataka i prikupljenih činjenica.
Ali tijekom ovih 10 godina, u ovom vremenu koje je prošlo, stvarala se povijest, stoga mislim da zaslužuje da bude zabilježena na malo subjektivniji način.
To ne može nitko napisati osim nas koji smo u tome sudjelovali kroz «krv, znoj i suze». Kada nas više ne bude, nestat će i sjećanja i slike tog vremena.
Poslije nas ostaje samo ono što smo u svom životu napravili i ostavili za sobom, koliko smo znanja i dobrote drugima prenijeli.
Po tome će nas drugi pamtiti i poštovati.
Ono što zapišemo - to ostaje.
SADRŽAJ
1. UVOD
- Nakon burnih godina
- Budućnost Hrvatske
- Mjesto u povijesti
- Kako i zašto pisati knjigu o razvoju Tehnološkog parka Zagreb
2. RAZVOJNI PUT TEHNOLOŠKOG PARKA ZAGREB
- Kako je sve počelo
- Kriteriji za prijem u Tehnološki park Zagreb
- Kako smo u početku poslovali
- Imali smo sreće
- Nerazumijevanja, problemi, uvjeti poslovanja
- Zašto je osnovan Tehnološki park i ideja koja nije prošla
- Prvi Program za poticanje poduzetništva u Gradu Zagrebu i u Hrvatskoj
- Grad Zagreb postaje vlasnik Tehnološkog parka Zagreb
- Ponovno smo imali sreće
- Misija
- Ciljevi i zadaci
- Grad daje potpore poduzetnicima
- Potpore Ministarstva
- Donacije
- Što TPZ sada pruža poduzetnicima
- Kako TPZ razvija konkurentsku sposobnost poduzetnika
- Kupnja zgrade u Drvinju
- Ljudi najviše vrijede
- Mediji, posjete, promocije poduzetništva
- Osnivamo UHIPP- Udrugu hrvatskih institucija za poticanje poduzetništva
- TPZ u srednjoeuropskom razvojnom projektu - Tec-Park.Net
- Proširenje Tehnološkog parka - Projekt Novi Petruševec
- Faze razvoja Tehnološkog parka Zagreb - planirane i ostvarene
- Vrijednost TPZ-a
- Moto djelovanja TPZ-a
3. ZMAJ JURA – LOGOTIP TPZ-a
4. KROV NAD GLAVOM I KAKO GA STEĆI
- Zgrada u Drvinju
- Zgrade u Novom Petruševcu
5. PODUZETNICI U TEHNOLOŠKOM PARKU
- Analiza podataka
- Podjela
- Trajanje boravka u Parku
- Uspješnost poduzeća
- Izvoznici
- Mladi poduzetnici
- Subvencija najma
6. NOVI PROIZVODI
- Poduzetnička koncepcija razvoja proizvoda
- Novi pristup i poduzetništvo
- Najpoznatiji proizvodi
- Primjeri nekoliko karakterističnih godina
7. NAGRADE I PRIZNANJA
- Zid slave
- Nagrade i priznanja
8. POSLOVNO OBRAZOVANJE
- Broj seminara i broj polaznika
- Vrste seminara
9. ISO 9000
- Opis Projekta
- Rezultati Projekata
- Uvođenje sustava upravljanja kvalitetom u poduzeća u vlasništvu grada Zagreba
10. INOVATORI
- Pravilnik o radu
- Cilj Programa
- Faze Projekta
- Mladi inovatori
- Potpore inovatorima 1994.-2004
11. POSLOVNI SAVJETI I POSLOVNI PLANOVI
- Poslovni savjeti
- Poslovni planovi
12. PROJEKT MLADI
- Projekt «Mladi stručnjaci u malom gospodarstvu»
- Inkubator za mlade
13. POSLOVNO IZDAVAŠTVO
- Poslovna pisma
- Mali brod na olujnom moru
14. I NA KRAJU
INDEX
KNJIGA U PDF-U